něco málo k mojí škole | nutriční terapeut

Ahoj a krásný čtvrtek! Na instagram mi chodí dotazy na studium od holek, které by se chtěly vydat stejným směrem jako já. Kolem mého studia se točí velká část mého života, je mi koníčkem, prací i prokletím (přeháním). Studiem trávím tak 70% svého času, ale přitom se na blogu zas tak moc o mém studiu nedočtete. Sice své vědomosti používám takřka každý den a tím pádem je z jisté části promítám i do blogu - receptů, názorů, tipů - ale řekla, jsem si, že by bylo fajn trochu to mé studium osvětlit. Všechny články, které se nějakým způsobem tomuto věnují najdete v záložce z deníku studentky nutriční terapie. Můžete tam najít moje názory na některé mýty ve výživě, nebo třeba názor na lepek a nebo jaký olej je ten nejlepší.
1. Studuji nutriční terapii na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, aktuálně chodím do 2. ročníku bakalářského studia a chci pokračovat dále na magistra, tam už na obor nutriční specialista.
Rada pro vás, pokud vám někdo řekne, že studuje nutriční terapii a vy jej nazvete výživovým poradcem, utíkejte tak rychle, jak jen můžete! Je to opravdu největší urážka, jakou můžete pro osobu v oborou použít. Proč? Protože výživový poradce absolvuje měsíční kurz o výživě a to je vše. Umí poradit lidem jak zhubnout (většinou ani to ne). My studujeme každý den několik let spoustu předmětů o lidském těle, abychom dokázali lidi léčit. Součástí toho může být i hubnutí a samozřejmě můžeme pomáhat lidem pouze s hubnutím, většina z nás, ale chce pomáhat nemocným lidem. Většina lidí si ani neuvědomuje, jak je výživa v léčbě nemocí, diabetu, renálních insuficiencí, poruchy pohybového aparátu atd. a hlavně jejich prevenci, důležité.
A ani označením dietka=dietní sestra zrovna nezaskórujete. Dietní sestra pracuje v kuchyni, není na tom vůbec nic špatného a je to velmi důležitá práce, ale také něco naprosto jiného než práce nutričního terapeuta.

2. Většinu lidí zajímá co všechno se učíme. Studujeme zdravotnický obor, takže v prváku jsme prošli anatomii (o té si můžete přečíst tady), biochemií, genetikou, psychologií, fyziologií, latinou a hromadou dalších předmětů. Ve druháku to byla/je například patologie, patofyziologie, farmakologie, imunologie. Předmětů je samozřejmě mnoho nebudu tu všechny vypisovat, jen pár pro příklad a představu. Prostě studují se skoro všechny předměty jako na všeobecném lékařství. Ve zdravotnictví totiž nelze mít jen úzký okruh vědomostí, ale naopak vše v našem těle je propojeno, takže se prostě musíme naučit všechno. A je to super zajímavé, učit se jak všechno funguje a taky jak se všechno může hezky podělat.
K těmhle všeobecným předmětům se přidávají ještě odborné předměty, jako chemie potravin, potravinářství, nutriční propedeutika, zbožíznalství, dietologie atd.
Taky chodíme na praxe, které si domlouváme sami. Bohužel je vážně těžké vybrat si místo, kde bychom se něco praktického naučili. Osobně doporučuji spíše ambulanci než klinické oddělení. 
3. A co zajímá lidi asi nejvíc je, kolik zabere studium času a jak moc je studium náročné. Hodně. Do školy chodíme od pondělí do pátku a většinou na celý den, po příchodu ze školy to ovšem ještě nekončí, doma začíná příprava na další dny. Ať už učení, opakování probrané látky (jinak bychom se z toho zcvokli), vypracovávání různých prací. To zabere docela dost času a někdy je fakt hodně těžké k tomu ještě zařadit činnosti, jako cvičení/běh, sociální život, práci. Ale podle mě je vše věcí organizace a dá se to zvládnout. Sice s trochou většího úsilí, ale taky nemusíte vidět každý den 5 seriálů, že jo. :D
Obtížnost předmětů se dost liší, většina je náročná dost a bohužel jich je docela hodně a o to je to náročnější. Avšak s dobrou organizací a nelajdačením se dá zvládnout vše! :)


Tak tohle bylo hodně úzce shrnutí mého studia (hlavně, že se to jmenuje vše o mém studiu :D). Pokud by vás zajímalo něco konkrétního napište to do komentářů nebo na můj mail a já buď sepíši další článek nebo se vám pokusím co nejlépe odpovědět. 
Tak zase příště ♥


Komentáře

 1. Ja osobne veľmi obdivujem ľudí, ktorí sa rozohdnú študovať medicínky odbor. Sama by som do toho neša, pretože to nie je nič pre mňa a hlavne tá obrovská zodpovednosť za život ostatných. Držím ti veľmi moc palce! :) xx

  Simona | l i v e i n f o x w o r l d

  OdpovědětVymazat
 2. vybrala si si zaujímavý odbor ;) ja by som z toho asi zošalela, ale tebe držím palce, je to super :)

  Beautiful savage

  OdpovědětVymazat
 3. Skvělý článek, myslím, že spoustě lidí pomohl :) Pokud mi bude přáno, chystám se příští rok také hlásit na lékařskou univerzitu. Sice na jiný obor, ale stejně doufám, že budu aspoň z části jako ty :)♥

  Pauline's Tiny World

  OdpovědětVymazat
 4. Opravdu zajímavý článek. Já se sice na takovýhle ani podobný obor nechystám, ale bylo super si o tom něco přečíst, a aspoň vím, jaká slova před vámi nemám příště vyslovovat! Držím palce, ať ti vše vyjde a jednou tak budeš moct dělat své vysněné povolání! :)
  Young, wild and free

  OdpovědětVymazat
 5. Andrejko, zrovinka jsem se ti chystala psat. Jsem ve třeťáku, o výživu se zajímám, bavi me to, na skole uz nektere z tvých predmetu mam, libi se mi, ze v tomhle oboru se tedy lide leci pomoci výživy, tak me tento obor hodne laka. :) Dekuji za clanek, mozna ti nekdy preci jen napisu. :-D Mej se hezky, Terka

  OdpovědětVymazat
 6. Ahojky, díky za pěkný članek. Mě by třeba ještě zajímalo, jak to chodí na praxích, jaké máš z praxí zkušenosti a tak. Nechtěla bys napsal článek i o tom? :)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Děkuji za přečtení a Váš komentář!