pondělí 5. září 2016

mýty a hoaxy ve výživě


Ahoj a krásný den všem! Dnes bych se chtěla zaměřit na pár mýtů, které se točí kolem výživy a mně z nich vstávají vlasy hrůzou. Třeba nějaké znát budete, třeba ne a dozvíte se zase něco nového. Nebude to nic dlouhého ani odborného, jen prostě něco k čemu bych se ráda vyjádřila. Zaprvé vím, že tyto mýty jsou hloupost díky znalostem středoškolské biologie, zadruhé jako studentka nutriční terapie si to nemohu odpustit. :D Budu moc ráda, když mi do komentářů napíšete svůj názor a jak se vám článek líbil, popřípadě nějaký další mýtus, o kterém byste chtěli další článek. :)

Nejdříve bych chtěla začít s vitamínem B12, kolem něj se poslední dobou dělá velké haló. Kolem B12 se začalo mluvit především kvůli veganům, protože zdrojem tohoto vitamínu jsou živočišné produkty (hlavním zdrojem je mléko a mléčné produkty). Řekla bych, že to byl jeden z argumentů "všežravců" proti veganské stravě. Je sice pravda, že v tělech přežvýkavců jsou bakterie, které dokáží B12 syntetizovat, ale přesně tak je to i s naším tělem. Tyto bakterie jsou v celé délce naší trávicí trubice, hlavně tedy v ileu. Nedostatek vitamínu B12 je celkem neobvyklý, většinou se vyskytuje u lidí celkově podvyživených. Takže lidské tělo si samo vitamín vyrobí, bohužel ho plně nedokáže vstřebat, ale pro lidi, kteří jí živočišné produkty (takže i vegetariani) se ho nemusí úplně  obávat. Takoví vegani by ho už doplňovat měli. Ale není pravda, že by se k nám (lidé, kteří jedí živočišné produkty) běžně vitamín B12 nedostával, jako jsem už mnohokrát slyšela.Překyselení organismu. Skoro vždy když jdu kolem nějaké té "úžasné" výživové poradny (prosím nechoďte tam, většina lidí co tam pracuje nerozumí výživě ani trošku a v mnohých případech mohou být vážně nebezpeční), vidím už na dveřích nápis ZJISTÍME ZDA NEMÁTE PŘEKYSELENÝ ORGANISMUS A POMŮŽEME VÁM S NÍM. Test který se využívá k tomuto stanovení je založen na moči na lakmusový papírek, který stanoví pH - jistě bude kyselé. A proč je to hloupost? V těle fungují tzv. pufry - nárazníkové systémy, které regulují naše pH, které je opravdu velmi stálé a vychýlení jak na zásaditou, tak kyselou stranu bychom poznali opravdu hned. Jenže potraviny kyselost naší krve neovlivňují a nejde je nimi tedy ani změnit. Vyskytují se sice případy, kdy je krev kyselejší, ale to je způsobeno jinou patologickou příčinou - například špatnou funkcí ledvin. 
Recyklace mléka, doneslo se mi, že tato zpráva byla i ve zprávách. Bože! Abych osvětlila o co jde, údajně se mléko po té co projde trvanlivostí a které se neprodalo, odveze zpět do výrobny, kde je znovu převařeno (přepasterizováno), dáno zpět do krabic a znovu odvezeno do regálů v obchodě. Kolikrát jde mléko převařit je prý napsáno dole na krabici, maximálně jde převařit 5x. Proč je to hloupost? Krom toho, že si nedokážu představit ten technologický a zdlouhavý proces, mléko není pasterováno, ale projde vysokovoteplotním procesem - UHT, čím se stane mikrobiálně nezávadným. Po UHT ohřevu se již mléko nedá znovu tepelně ošetřovat. Čísla na spodku krabice nesouvisí s mlékem, ale s obalem.
Na závěr něco na odlehčení. Poslední dobou nějak často slýchám "co je veganské, je zdravé". Abyste mě pochopili dobře, nemám vůbec nic proti veganům, moje strava je založena především na rostlinné a živočišnými produkty jen občas doplňuji. Jen mi opravdu vadí toto tvrzení. Například hranolky z fast foodu či chipsy v obchodě jsou přeci také veganské, ale co je na nich zdravého to opravdu nevím. Často vidím, že si někdo dá veganskou pizzu a tvrdí, jak je skvělá protože je zdravá. Je to úplně klasická pizza jen bez sýra a dalších věcí. Co je na tom tak zdravé? Například teď, když jsem letěla z Londýna, jsem ke svačině dostali chipsy (jídlo v letadle pfff), na kterých bylo napsáno že jsou: veganské, bez lepku, bez přidaného cukru - a tedy že se jedná o ideální svačinku. Aha. Ty kila soli a tuku jsou totiž našemu tělu vyloženě prospěšné. :D

4 komentáře:

 1. Super článok! :)
  partofnicol.blogspot.sk

  OdpovědětVymazat
 2. To s veganstvím a vegetariánstvím mě občas také velmi pobaví... :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Viď, samozřejmě ať každý jí co chce, ale tohle tvzrení, že veganská pizza je zdravá...bože :D

   Vymazat

Děkuji za přečtení a Váš komentář!