čtvrtek 30. listopadu 2017

Pravda o cukru, sirupech a sladidlech

Pokud chodíte na sociální sítě, tak vám jistě neušly hashtagy, články a mota hlásající: lowcarb, cukrfree, sugarfree, nízkosacharidová dieta, keto dieta atd. A pokud nechodíte na sociální sítě, stačí zajít do běžného obchodu. O tom co jsou to sacharidy, jaký mají úkol v našem těle a kolik jich máme přijímat najdete v článku tady. Dnes bych se ráda trochu rozpovídala o jednoduchých cukrech, tedy těch, které mají sladkou chuť a dalších sladidlech.

Právě v článku o sacharidech jsem zmiňovala, že příjem jednoduchých cukrů by se měl omezovat a naopak navýšit příjem komplexních sacharidů, ale ani jednoduché sacharidy zcela nevyloučit (to v praxi ani není možné). Jejich konzumaci byste měli upřednostňovat v podobě ovoce, kde je i vláknina, vitaminy a minerální látky. Vyhýbejte se naopak cukrovinkám a sladkostem, tedy těm jídlům, kde je cukr rafinovaný, ten s sebou jiné látky už nenese. 

Pokud chcete žít zdravě, tak to neznamená, že musíte žít bez cukru. Cukr je sice v naší společnosti hojně konzumován, ale to, že si dáte jednou do týdne kus dortu vám neuškodí, pokud jinak jíte zdravě a hýbete se! Nebo si dát každý den nějakou malou cookies (tzv. malá sladká), tak určitě neumřete, ani nepřiberete. Je důležitý ten příjem korigovat a mít ho pod kontrolou. 

Dobře i tak chcete vyřadit všechen cukr, tak ho příště nekoupíte a ten co máte doma rozdáte, koupíte  si cukr třtinový, různé sirupy nebo třeba med a žijete v představě, jak je to strašně zdravé a můžete je  jíst bez výčitek a jakékoliv stopky. Tak bych ráda dodala, že to je prašť jak uhoď. Jsou to jednoduché cukry, takže používat je můžete, ale používání omezovat. Dát si trochu datlového sirupu na palačinky není problém, ale dávat si ho po lžících rovnou do pusy už moc v pohodě není. Stejně tak slazení čaje/kafe místo cukru začít používat med. Je pravda, že mají výraznější chuť, a proto jich většina lidí nezkonzumuje tolik (nemusí být nutně pravda), i tak je potřeba si jejich množství hlídat. Nejsou totiž zdravější než cukr ze třtinové řepy.

Mimochodem teď čekám na dodání čekankového sirupu (pozor ne sladidlo z čekanky), který obsahuje 71% vlákniny (inulinu), což je úplně super! I tady stále platí, vše ho s mírou. :)

A sladidla. Sladidla jsou různých typů. Kalorická a nekalorická, různé sladivosti, různého složení a samozřejmě cen. Kdybych je tu měla jednotlivě rozebírat, tak by to byl dlouhý článek (pokud byste o něj měli zájem, tak mi napište do komentářů), takže obecně nebudu říkat zda jsou dobrá nebo špatná. Ale myslím si, že nahradit jimi běžný cukr není řešení, protože chuť na sladké nevymizí.

Posledních pár slov, které bych chtěla, abyste si z článku odnesli:
Proto bych vám doporučovala sladké postupně omezovat, až si na to zvyknete a bude vám chutnat černý čaj, černé kafe, bílý jogurt nebo tvaroh (jako mě ;D). Věřte mi, že to není tak náročné jak se zdá a velmi brzy vám chuť neoslazených jídel bude připadat normální a naopak ucítíte pravou chuť jídla. :) 

Doufám, že vám stručný článek přinesl nějaký užitek a pomohl vám! :)
A. ♥