zdravější linecké cukroví

Jsem zastánce zdravého stravování a životního stylu, ale nejsem zastánce toho, že vše musí být zdravé. Ono dát si občas i něco nezdravého je zdravé. A o Vánocích se všichni můžou zbláznit z toho co mají dělat, aby se vyhnuli nezdravému cukroví a štědrovečerní večeři a hlavně nenabrali ani gram na hmotnosti. A přitom je to jednoduchý, dejte si trošku cukroví v klidu a bez výčitek. Nechoďte kolem něj celý den s tím, že jste si ho zakázali a nakonec ho sníte 5x víc a ještě se cítíte mizerně. Takže takové ty recepty na "cukroví bez cukru" (takže oví, nebo co?) mi lezou krkem. Samozřejmě i já dělám cukroví zdravější formou, takže místo bílé mouky dám celozrnnou, místo másla použiji rostlinný olej. A některé cukroví prostě zdravěji udělat nejde (třeba vosí hnízda nebo jo?) no a? Taky jich nesním celý tác a i kdyby, tak se přeci nic nestane. Z jednoho dne nepřiberete ani kvůli tomu neonemocníte. Fakt, čestný skautský. :)

Tak dost řečí a tady je recept na moji variantu lineckého cukroví, věřte mi, že je neskutečně dobré!
Na 2,5 plechu:
200 g vlašských ořechů
100 g namletých ovesných vloček
100 g celozrnné žitné mouky
85 g čekankového sirupu
70 g řepkového oleje 
špetka soli
lžička citronové kůry

Dále:
marmeláda (já doporučuji od St. Dalflour, je bez přidaného cukru, takže je cítit opravdu jen po ovoci a navíc jsou v ni i kousíčky ovoce)
80% čokoláda

Umeleme si ořechy na mouku, stejně tak i ovesné vločky. Do velké mísy dáme namleté ořechy, ovesné vločky, mouku, sůl a citronovou kůru. Vše promícháme a přidáme sirup a olej (pokud by vám těsto nešlo spojit, přidejte ještě 1 lžíci tuku). Zpracujeme buď rukama a pokud si raději ulehčíte práci jako já, tak robotem. Z těsta uválíme váleček a zabalíme ho do potravinářské folie a dáme alespoň na 1 hodinu odpočinout do lednice. 
Na pomoučeném vále vyválíme těsto na placku a vykrájíme si požadované tvary. linecké pak pečeme na 170°C 7 minut. Můžeme ho slepovat marmeládou a polít čokoládou, nebo ho v ní jen namočit. 
Dobrou chuť a nezapomínejte sdílet pod #dobrotyodA

Komentáře