čtvrtek 19. května 2016

10 běžeckých rad pro začátečníky


Tak na tenhle článek už se chystám už docela dlouho, asi 2 měsíce, ale pořád jsem se k němu nějak nemohla dokopat. Běhat jsem začala už před 5 lety a tak si myslím, že pár laických rad bych mohla dát asi každému. Jsou to takové rady spíš pro začátečníky. ;)

1. Každý krok se počítá. Nikdy běh nepřeháněj, zvlášť pokud začínáš. To je to nejhorší co můžeš udělat. Když jsem já začínala běhat uběhla jsem kolem 3 kilometrů a trvalo mi to skoro 20 minut. A když jsem poprvé uběhla 5 kiláků, tak jsem měla pocit maratonce! :D Takže si nestanov nějakou větší vzdálenost, kterou máš uběhnout. Prostě tolik kolik uběhneš, tolik uběhneš.

2. Dělej malé krůčky. Taky docela důležitá věc. Pokud poběžíš do kopce a budeš se ho snažit rychle odbít tím, že budeš dělat dlouhé kroky, pravděpodobně budeš na kopci úplně mrtvá a budeš ráda, když se odplazíš. Pokud budeš dělat kroky malé, skoro poletíš. :) A pokud i při malých krocích nemůžeš, tak ho prostě vyjdi.
3. Není špatného počasí, pouze špatně oblečeného běžce. Tak to je časté. Dnes nejdu běhat je horko/zima/prší/sněží/fouká....do každého počasí se lze obléknout, pokud sněží, vem si čelenku nebo čepici a obleč se jakoby bylo o 10° více, protože se zahřejete a bylo by ti hrozně. Když prší stačí si vzít kapuci. Horší to je, když je v létě i 40°, ale nikdo neříká, že máš jít běhat v poledne, naopak buď si přivstaň nebo jdi běhat večer. :)
4. Začni pomalu. Jak už jsem říkala, když uběhnete 2 kilometry tak to stačí a klidně to může trvat 20 minut. No a co? Každý někde začíná, každý máme jinou kondičku, jiné předpoklady. Tak se hlavně nesnaž vyrovnat někomu, ale zase taková inspirace také není od věci. ;) Pokud poběžíš a už nebudeš moct, tak klidně jdi a pak se zase rozběhni, nebo úplně zastav. To nevadí, že neběžíš, vždyť to děláš pro sebe a nikdo ti za to nevynadá.
5. Dýchej zhluboka. Občas někde vždy radí, jak máš nebo nemáš dýchat. No já k tomu řeknu asi jediný, dýchej zhluboka, ono tělo ví jak máš dýchat, tak nad tím moc nerozmýšlej. :)
6. Poslouchej tělo. Tak tohle je asi ten nejzásadnější bod celého seznamu. Běhání je náročné -  a to na fyzičku, tak na klouby a svaly. Jestli tě bolí koleno, tak se na to radši vyprdni a dej si pár dní pauzu, lepší než si udělat trvalé zranění. To samé se svaly, nezapomínej se protahovat a zahřát se, jinak si můžeš natáhnout sval a to není nic příjemného. Pokud už se ti špatně dýchá, tak zvolni. Nepřepínej se!
7. Pij. Před během vždy vyžunku 1 skleničku vody a hned jak doběhnu dám si další, kterou vypiju okamžitě a hned si naliju další. Nejlepší je mít flašku s vodou s sebou, ale já třeba nerada běhám v ruce s lahví. A o tom, že pít vodu je nejlepší se ani nezmiňuji. :D
8. Jez. Před během by ses měla i najít, pokud si dáváš nějaké velké jídlo počkej 90 minut, ale jestli si dáš jen banán, tak jdi klidně hned. Ty výkony někde tu energii vzít musí.
9. Nemysli. Teda nepřemýšlej o tom, jak rychle běžíš a kolik už máš uběhnuto a kolik ještě zbývá a jak rychle běžíš a kolik bys měla běžet. Neužiješ si to. Přemýšlej o čemkoliv jiném a nebo nepřemýšlej vůbec a třeba jen poslouchej písničky.
10. Užij si ten pocit po běhu. 
A jak to máte s během vy?

7 komentářů:

 1. Moc krásny článok. So všetkým súhlasím. Behám už skoro dva roky a stále ma to nesmierne baví :)

  http://lamodaeanarchia.blogspot.it/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc! Přeju hodně naběhaných kilometrů :)

   Vymazat
 2. Skvelé tipy a super článok ! Myslím, že pre začiatočníkov je to veľmi prospešný článok. Ja behanie milujem ! Cez zimu behám vnútri na páse, ale už sa teším na krásne teplé a slnečné počasie, keď konečne vybehnem von :)
  my blog : THE COLORFUL THOUGHTS


  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Minulou zimu jsem také chodila běhat na pás, ale musím říct, že mě to moc nebavilo a tak se radši trochu tepleji obleču a vyběhnu i ve sněhu. :) No určitě neváhej, už dávno je teplo teplíčko! :)

   Vymazat
 3. Krásný článek, skvělé tipy! Já sama teda neběhám, každé jaro plna nadějí jednou vyběhnu a tím to končí.. ale tohle léto to určitě už překonám a změním :)

  Another Dominika

  OdpovědětVymazat
 4. skvelé rady ;) aj ja už by som mala začať keď je tak krásne vonku :))

  OdpovědětVymazat

Děkuji za přečtení a Váš komentář!