10 běžeckých rad pro začátečníky

Tak na tenhle článek se chystám už docela dlouho, asi 2 měsíce, ale pořád jsem se k němu nějak nemohla dokopat. Běhat jsem začala už před 5 lety a tak si myslím, že pár laických rad bych mohla dát asi každému. Takže pokud s během teprve začínáte určitě čtěte dál! :)

1. Každý krok se počítá. Nikdy běh nepřehánějte, zvlášť pokud začínáte. To je to nejhorší co můžete udělat. Když jsem já začínala, uběhla jsem kolem 3 kilometrů a trvalo mi to skoro 20 minut. A když jsem poprvé uběhla 5 kiláků, tak jsem měla pocit maratonce! :D Takže si nestanovujte nějakou větší vzdálenost, kterou máte uběhnout. Prostě tolik kolik uběhnete, tolik uběhnete.

2. Dělej malé krůčky. Taky docela důležitá věc. Pokud poběžíte do kopce a budete se ho snažit rychle vyběhnout tím, že budete dělat dlouhé kroky, pravděpodobně budete na kopci úplně mrtví a budete rádi, když se odplazíte. Pokud budete dělat kroky malé, nahoře se budete cítit dobře. :) A pokud i při malých krocích nemůžete, tak ho prostě vyjděte.

3. Není špatného počasí, pouze špatně oblečeného běžce. Tak to je časté. Dnes nejdu běhat je horko/zima/prší/sněží/fouká....do každého počasí se lze obléknout, pokud sněží, vemte si čelenku nebo čepici a oblečte se jakoby bylo o 5° více, protože se zahřejete a bylo by vám hrozně. Když prší stačí si vzít kapuci. Horší to je, když je v létě i 40°, ale nikdo neříká, že máte jít běhat v poledne, naopak buď si přivstaňte nebo jděte běhat večer. :)
4. Začni pomalu. Jak už jsem říkala, když uběhnete 2 kilometry tak to stačí a klidně to může trvat 20 minut. No a co? Každý někde začíná, každý máme jinou kondičku, jiné předpoklady. Tak se hlavně nesnažte vyrovnat někomu, ale zase taková inspirace také není od věci. ;) Pokud poběžíte a už nebudete moct, tak klidně jděte a pak se zase rozběhněte. To nevadí, že neběžíte, vždyť to děláte pro sebe a nikdo vám za to nevynadá.

5. Dýchej zhluboka. Občas někde vždy radí, jak máš nebo nemáš dýchat. No já k tomu řeknu asi jediný, dýchejte zhluboka, ono tělo ví jak máš dýchat, tak nad tím moc nerozmýšlejte. :)

6. Poslouchej tělo. Tak tohle je asi ten nejzásadnější bod celého seznamu. Běhání je náročné -  a to na fyzičku, tak na klouby a svaly. Jestli vás bolí koleno, tak se na to radši vykašlete a dejte si pár dní pauzu, lepší než si udělat trvalé zranění. To samé se svaly, nezapomínejte se protahovat a zahřát se, jinak si můžete natáhnout sval a to není nic příjemného. Pokud už se vám špatně dýchá, tak zvolni. Nepřepínejte se!

7. Pij. Před během se vždy trochu napoju a hned jak doběhnu vypiju velkou sklenici vody. Nejlepší je mít flašku s vodou s sebou, ale já třeba nerada běhám v ruce s lahví. A o tom, že pít vodu je nejlepší se ani nezmiňuji. :D

8. Jez. Před během bychom se měli i posilnit, pokud si dáváte nějaké velké jídlo počkejte aspoň hodinu, ale jestli si dáváte jen menší svačinku můžete vyrazit téměř hned. Je to samozřejmě individuální, nejlépe to na sobě poznáte jen vy.  
9. Nemysli. Teda nepřemýšlejte o tom, jak rychle běžíte a kolik už máte uběhnuto a kolik ještě zbývá a jak rychle běžíte a kolik byste měli uběhnout. Neužijete si to. Přemýšlejte o čemkoliv jiném a nebo nepřemýšlejte vůbec a třeba jen poslouchejte písničky.
10. Užij si ten pocit po běhu. 
A jak to máte s během vy?

Komentáře

 1. Moc krásny článok. So všetkým súhlasím. Behám už skoro dva roky a stále ma to nesmierne baví :)

  http://lamodaeanarchia.blogspot.it/

  OdpovědětVymazat
 2. Skvelé tipy a super článok ! Myslím, že pre začiatočníkov je to veľmi prospešný článok. Ja behanie milujem ! Cez zimu behám vnútri na páse, ale už sa teším na krásne teplé a slnečné počasie, keď konečne vybehnem von :)
  my blog : THE COLORFUL THOUGHTS


  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Minulou zimu jsem také chodila běhat na pás, ale musím říct, že mě to moc nebavilo a tak se radši trochu tepleji obleču a vyběhnu i ve sněhu. :) No určitě neváhej, už dávno je teplo teplíčko! :)

   Vymazat
 3. Krásný článek, skvělé tipy! Já sama teda neběhám, každé jaro plna nadějí jednou vyběhnu a tím to končí.. ale tohle léto to určitě už překonám a změním :)

  Another Dominika

  OdpovědětVymazat
 4. skvelé rady ;) aj ja už by som mala začať keď je tak krásne vonku :))

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Děkuji za přečtení a Váš komentář!