7 tipů pro čistší planetu

Nápad na tenhle článek jsem dostala včera, když jsem si splnila poslední zkoušku a s holkama jsme si šly sednout do parku na skleničku vína. Všude jsme viděly koše přetékající odpadky. Tak mě jen zarazilo, proč tu jsou jen tyhle mini koše a proč tu nejsou koše na tříděný odpad?

Snažím se starat o své tělo - zevnitř i zvenku a stejně tak se snažím starat i o naši planetu, jiná tady totiž není a já chci, aby jednou moje děti měly hezké místo na vyrůstání.

Samozřejmě bych mohla dělat víc, vždycky se jde posunout někam dál, ale tím se nenechte odradit. I malé změny můžou neuvěřitelně pomoc. A tady je 7 nejjednodušších tipů, které můžete začít dělat ještě dnes.

1. Plátěné tašky a pytlíky. Když vím, že potřebuju jít na nákup, hned si do tašky dám plátěné tašky a pytlíky. Už jste si někdy po nákupu zkusili spočítat kolik plastových pytlíků spotřebujete na ovoce, zeleninu, pečivo. A kolik jich je týdně, měsíčně, ročně... a kolik z vás je pak třídí nebo znova použije? Moc nás bohužel není. A ještě k tomu se prý platové sáčky velmi těžko recyklují. Takže raději buďte připravení, jednu tašku mám od holek z ACOS a pytlíky FRUSACK
Děkuji, tašku nechci. Když jdu nakupovat oblečení řeknu, že tašku nechci a věci si dávám do kabelky nebo zase do plátěnky.

2. Láhev na pití. Nejlepší je koupit si nějakou skleněnou, ale i tak už taháme hodně těžké tašky a chápu, že další těžké věci nejsou žádoucí. Klidně si teda kupte plastovou, ale snažte se používat jen ji a nezapomínat ji doma. Máme to štěstí, že nám dobrá voda teče všude z kohoutku - má dobré senzorické vlastnosti a je i mikrobiálně nezávadná, navíc v ní jsou minerální látky. Proto není potřeba kupovat si předražené balené vody. A na sladké minerálky, limonády, energetické nápoje atd., na ty klidně zapomeňte úplně. Prospějete planetě, svému zdraví a peněženka bude taky radši.

3. Používání obalů dál. Některé věci se bez obalu shání těžko, proto je dobré používat obaly dál. Já používám sklenky třeba na koření, sušené bylinky, oříšky, sušené houby, kuskus, obiloviny aj. Takže, když už se občas něco nedá koupit bezobalově, zkuste koupit aspoň takový, který jde použít dál.

4. No a co nepoužiji dál, tak třídím. Jo třídění odpadu je asi základ, ale až se divím kolik lidí netřídí, přitom mají kontejnery před domem. Nezapomínejte obaly vždy i vymývat, ze skla sundat etikety. Vždyť to zabere jen pár sekund a maximálně o pár kroků víc.

5. Sázet kytky, pěstovat bylinky a plodiny. Krom toho, že je úžasný si něco sám vypěstovat, tak vaše rajčata nebo brambory vám budou chutnat vždycky nejvíc na světě a ještě k tomu budete vědět, že na nich nejsou žádné pesticidy. A k tomu je to hrozně levné! Každý samozřejmě nemá možnost pěstovat rajčata nebo třeba hrášek, ale bylinky se dají pěstovat i na okně parapetu (i když to zrovna i ty rajčata nebo třeba ředkvičky), tak hurá do toho!

6. Kupujte jen to, co spotřebujete. To tak nesnáším, jak lidé nakupují plné lednice jídla, které se skoro nedají zavřít a co se stane? Mnoho potravin se zkazí a zbytečně letí do koše (s tím i vaše peníze ;)), jasně občas se to prostě stane, ale raději toho kupte méně a až když budete potřebovat něco dalšího, tak si proto znova zajděte. A to nemluvím o tom, že když budete mít přecpanou lednici, budete se nejspíš přecpávat i vy.

7. Sbírejte odpadky. Nemusíte sbírat ty cizí, co vidíte na ulici (ale můžete!), ale nevyhazujte obaly, žvýkačky, vajgly jen tak na zem. Kdo chce žít v takovém svinčíku? Občas je to fakt hrůza co se válí na ulicích a to nemluvím o tom, jak to vypadá po fesťácích. A když si musíte odskočit do přírody, kvůli urgentnímu čůrání, je nutné použité kapesníčky a vyhazovat je do lesa? Ty procházky mezi kapesníky prostě stojí za to (fujky hujky). Koše jsou skoro na každém rohu a když ne, tak není problém odpadek chvilku nést v ruce a pak vyhodit. Buďme ohleduplnější. :)

Tak a jak to máte s odpady a bojem za čistší planetu vy? Moc ráda si přečtu co děláte vy a jestli jsme vás k něčemu třeba inspirovala. :)
A.

Komentáře

 1. Přesně tak. Nic složitého, ale kdyby to dělal každý, bylo by hned lépe. Já úplně rostu z popelnic u baráku. Někdo ze sousedů se vůbec nestydí vyhodit do popelnice třeba krabici nebo nesešlapané petky. Což je neohleduplné nejen k přírodě, ale i k nám ostatním, co pak nemůžeme dát do popelnice už nic jiného. Nebo dneska, když jsem šla domů (bohužel bydlíme v přízemí), nějaký idiot (pardon, to nejde jinak), rozsypal nějaký binec hned u dveří. A samozřejmě, přece si to po sobě neuklidí, když ví, že my jako jediní z baráku to přece uklidíme, protože se na to nevydržíme koukat. To sem k ekologii sice moc nepatří, ale nemohla jsem si pomoct.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je teda otřesný, nesnášim takovouhle bezohlednost nejen k planetě, ale i k ostatním lidem. Jsem ráda, že zrovna moje čtenářky jsou takhle uvědomělé a snaží se být k planetě šetrné! 💚

   Vymazat
 2. Bezva článek :) Myslím, že to všechno už tak nějak praktikuju. Ne dokonale, ale snažím se :) Akorát jsem si musela zvyknout, jak se některé prodavačky blbě koukají (hlavně v obchodech s oblečením), když řeknu, že nechci tašku :D Ale třeba v C&A už tašky zpoplatnili a myslím, že časem to tak bude všude.

  Ještě posílám tip na článek o tom, jak malými krůčky zredukovat svůj vlastní odpad. Dost mi to pomohlo v tom změnit některé věci u mě doma :)
  http://choosegreen.cz/jak-muze-kazdy-z-nas-vytvaret-mene-odpadu/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak s tím C&A je to pro mě úplná novinka, děkuji za info! ☺️ A článek si určitě přečtu. 💚

   Vymazat
  2. Článek jsem si přečetla a s potěšením musím říct, že vše dělám! To mám vlekou radost, ačkoliv to jsou jen drobné krůčky. :)

   Vymazat
 3. úžasný článok :) myslím, že hlavne medzi blogerkami by sa na toto malo viac dohliadať, lebo tie tony oblečenia a líčidiel, čo sa v blogosfére zbytočne točia, určite planéte nepomáhajú a presne ako hovoríš, mali by sme kupovať len to, čo využijeme (a to nielen v oblasti jedla ;)) skoro všetko, čo si vypísala vyššie, aj robím, tak ma to teraz potešilo :)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně jak říkáš, když vidím na instastories, kolik blogerek prodává takového oblečení, lteré si koupily a nikdy ho na spbě neměly, říkam si proč?! Možna jsou tal bohaté, že jim nevadí vyhodit 3 000 za kalhoty, které jim i s cedulkami leží rok ve skřipni a pak je prodají někomu jinému nebo je to jen rozmrar, nevim, ale stve me to. :(

   Vymazat
 4. Achjo, kdyby tak bylo víc lidí jako ty! Nebo minimálně psalo podobné články! Poslední dobou nad tímhle naším problémem přemýšlím čím dál víc. S čímž souvisí, že se taky snažím zlepšovat, ale nebudu si na nic hrát, taky kolikrát můžu naši planetu ušetřit víc a buď mě to nenapadne, nebo to jenom nedělám. Tenhle článek je ale náhodou pěkné nakopnutí. :) Mělo by si ho přečíst víc lidí.
  Young, wild and free

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je skvělý, že se snažíš! Já bych toho samozřejmě také mohla dělat mnoho, ale něco už je pro mě příliš omezující. Jsme už prostě zpovykaní dnešní dobou a tak je pro nás těžší se těch věcí vzdát. Důležité je dělat aspoň něco, snažit se a přemýšlet o tom. :) Jsem vážně moc ráda, že o tom všechny tak přemýšlíte! 💚

   Vymazat

Okomentovat

Děkuji za přečtení a Váš komentář!