pondělí 14. listopadu 2016

náročnost sestavování jídelníčků


Krásné pondělí všem. Na tenhle článek mě přiměla skupina na FB Boj za nový tělo, kam jsme se s kamarádkou přidaly, čekala jsem tam inspiraci v podobě fotek, receptů, tipů na cvičící videa, restaurace atd. Ačkoliv i toto zde je, tak ne v takové míře jaké jsem očekávala, naopak tam denně padá neskutečně velký počet dotazů na cvičení, složení jídla, hubnutí a přibírání. Je to určitě super, že je místo, kde se můžete zeptat, ale občas jsou dotazy do nebe volající a některé odpovědi jakbysmet.

Samozřejmě neustále se tam opakují dotazy jak zhubnout boky a zároveň přibrat zadek, prostě otázky na které odpovědi nejsou. Hubnout se dá vždy celkově, nemůžete přetáhnout tuk z břicha do prsou, tak naše tělo prostě nefunguje. Je to systém, takže hubne vždy celé (jen někdo začne ztrácet nejdřív na břiše, někdo na rukou, zadku...) a "zvětšit" něco můžeme pomocí posilování svalů, to by ovšem také mělo být komplexní. Jistě můžete mít den, kdy pojedete ruce/nohy/střed těla, ale mělo by se to střídat. A další dotazy zda existuje dietní kokos nekomentuji. #panebožetytovidíšanepomůžeš

O tom jsem však mluvit nechtěla, jeden z dotazů byl; zda někdo neumí poradit ohledně jídelníčku, že slečna sice ví jaké potraviny jsou vhodné, ale neví kolik toho má denně sníst. Hned první komentář byl, že jedna slečna má nějaký jídelníček, díky kterému zhubla asi 14 kg a že ji ho pošle. V tu chvíli se strhla lavina a všichni psali "Pošli mi ho taky!", proto jsem také okomentovala, ať se jídelníčkem klidně inspirují, ale nedodržují ho tak, jak je napsán, protože nebyl psán pro ně. Jídelníček je velmi individuální věc a sestavení dobře kompenzovaného jídelníčku je skutečně náročné. V tu chvíli jsem asi naštvala slečnu, které jídelníček patří a měla potřebu mi vysvětlit, že jídelníček se nemusí sestavovat podle výšky, váhy a věku a že tento jídelníček ji sestavila nějaká osoba, kterou sice nikdy neviděla, ale přes jídelníčky to je "odborník" (jistě že další ždímačka peněz v podobě výživového poradce). V asi 10 dalších komentářích jsem se ji snažila vysvětlit (marně), že studuji tuto problematiku (nutriční terapii) na vysoké škole a že vím jak strašně těžké je sestavit správně kompenzovaný jídelníček a bez osobní konzultace, antropometrického vyšetření a často i krevních testů se takový jídelníček sestavit nedá. A pokud tedy nejste zdraví jedinec, tak by vám takový jídelníček od někoho kdo tomu nerozumí a na základě žádných informací mohl způsobit velké zdravotní potíže! Proto se stále snažím vyslat do světa zprávu, že výživoví poradci jsou nebezpeční (pochopte jsou to lidí, kteří za sebou mají třeba jen víkendový kurz - neříkám, že všichni, ale naprostá většina), takže pokud chcete pomoci s jídelníčkem a poradit ohledně hubnutí/přibírání, kontaktujte nějakého nutričního terapeuta (Bc.) nebo nutričního specialistu (Mgr.), dietologa (MUDr.) to jsou lidé, kteří na to mají potřebné studium, informace a mnoho praxe. Pokud máte zdravotní potíže, tak tím spíše nekontaktujte jiné než takto studované osoby. Většina výživových poradců vůbec nechápe jak naše tělo funguje a tak ani nemohou sestavit dobrý jídelníček i pokud by se hodně snažili.

Toť asi vše. Slečna, která vznesla dotaz mě nakonec kontaktovala a o jejím dotazu jsme si popovídaly. Takže pokud i vy máte nějaké dotazy a nevíte si rady, určitě mi můžete napsat a já se vám pokusím poradit. Klidně to může být zde v komentářích, na Instagramu (@andreamokrejsova) nebo na emailu andrea.mokrejsova@seznam.cz

Omlouvám se za takových informací, ale měla jsem potřebu se k tomu vyjádřit, jaký máte názor vy na výživové poradce? 

11 komentářů:

 1. Problém vidím v tom, že se u nás nepraktikuje celostní medicina v tom správném slova smyslu. Každý se na něco úzce specialisuje, aniž by rozuměl celku. Jestli některý z lékařů, které znám třeba i jen z doslechu rozumí "zdravé výživě" je dosti ožehavá otázka. Běžný doktor je schopen nanejvýše stínově a neurčitě doporučit úpravu stravy, když se podívá na výsledky laboratorního vyšetření. Takový lékař léčí laboratoř, nikoli člověka. Pak je další kategorie lékařů, kteří se ze své původní specialisace "přeškolili" na celostní medicinu. Zde je však pro normálního (rozuměj obyčejného člověka všežravce) opět problém, že je mu tímto doktorem vehementně doporučována např. makrobiotika. Jo, špatný výživový směr to není, ale jistě není pro nékoho, kdo se desítky let stravoval konvenčně. Tady je pak každá rada drahá.
  Jsem vegetarián už dobrých šestadvacet roků a většinu toho času jsem byl vegan. Nyní zařadím občas sýr, vejce docela pravidelně a rybu už jsem neměl ani nepamatuju. Přesto však mám hraniční až zvýšenou hodnotu celkového cholesterolu a asi i zastoupení jednotlivých frakcí není úplně v pořádku. Při poslední kontrole u svého internisty jsem měl celkovou hladinu již pouze hraniční. Pan doktor mne chválil a zajímal se, co jsem pro to udělal. Když jsem mu řekl, že jsem začal jíst vejce, radši se už na nic neptal. Inu tělo každého z nás funguje způsobem, který je obtížné vystihnout. ... to jsem ale trochu odbočil od thematu...
  Docela rozumný přístup, i když také skoro výhradně vegetariánský, propaguje MUDr. Igor Bukovský. Jeho knihy jsou napsány velice svěžím stylem a s humorem. Otázkou zdravého hubnutí se zabývá zejména v knize Plán B – 30-dňový manuál zdravého chudnutia. Pokud máte zájem: www.akv.sk.
  ... a těm slečnám, co chtějí mít sexy pozadí, doporučuji chodit hodně po schodech směrem nahoru. Pomáhá to.
  Z.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Z toho co píšete mám pocit, že si nedokážete představit jak neuvěřitelně složité a náročné je studium medicíny, fungování těla a jeho orgánů. Proto se každý lékař na něco specializuje (spíše než lékař, každý zdravotník). Právě v tom vidím tu sílu našeho zdravotnictví, že se lékaři doplňují a spolupracují, dokáží vás odkázat na někoho jiného, pokud chcete hlubší informace. Ale mnoho informací, podle vás okrajových, dovedou předat.
   S těmi vejci a cholesterolem je to celkem časté, protože často při omezení živočišných výrobků, si ho naše tělo má potřebu "schovávat" z vlastních zdrojů. A právě ve vejcích, ve kterých je sice cholesterolu dost, ale naše tělo ho naprosto perfektně využívá, tak že se hladina LDL sníží.
   Vaše závěrečné doporučení mě upřímně pobavilo, je to tak. :)

   Vymazat
  2. Velice dobre si dokazu predstavit obtiznost kazdeho studia. Ne ze by to melo neco znamenat, ale take jsem studoval a vlastne jsem se vzdelaval ve svem oboru cely zivot. Pokud se toto nestane zvykem, budete disponovat pouze ucebnicovymi znalostmi a to je strasne malo.
   Preji Vam, aby Vam idylicke predstavy o nadhernem fungovani naseho zdravotnictvi vydrzely co nejdele. Minimalne do te doby, nez budete skutecne odbornou lekarskou pomoc sama potrebovat.
   O tech hlubsich informacich od lekaru vim sve, ale to bylo na delsi povidani...

   Vymazat
  3. Řekla bych, že vůbec nemám idylický náhled na naše zdravotnictví. Ve zdravotnictví se pohybuji od mala, celý život, takže také vím své. Spíš si myslím, že si ho obyvatelé naší republiky absolutně neváží. Ono kdyby si za něj měli platit jako jinde ve světě, také by si ho vážili víc a hlavně by z nudy netrajdali k lékaři (nemocnice) jako pro rohlíky do sámošky. Možná máte špatné zkušenosti, ale asi bych si nedovolila říct plošně, že mé představy jsou idylické. To jen stěží, naopak bych řekla, že každý kdo medicíně zasvětí svůj život je neskutečný charakter, ale kdo nezkusil asi nepochopí. Nic proti vám, ale nemyslím si, že to dokáže pochopit každý. Abych přesně vysvětlila jak to myslím, psala bych tu ještě 4 hodiny, na to bohužel nemám čas - učení nepočká. Ještě snad krátce k tomu celoživotnímu vzdělávání. Kdyby lékaři (zdravotníci) nestudovali celý život, tak by to tu šlo rychle do kopru. Každý den přichází nové informace a asi každý kdo studoval medicínu a dnes je mu kolem 50 tak více než polovinu co se učil na škole, je nahrazeno novými technikami, technologiemi, farmaky...

   Vymazat
  4. Radeji toho nechme....
   Jedna se zde o "ovozismus a okozismus." Neboli halenka bez Lenky neni to same, co Lenka bez halenky.

   Vymazat
  5. Jsem s vámi za jedno, abychom konverzaci ukončili, ale asi bych neřekla, že každý mluvíme o něčem jiném. Nebojte, víc už to komentovat nebudu, hezký večer. :)

   Vymazat
  6. Ano, ano... Jenom je mi lito tech, kteri ... "Ono kdyby si za něj měli platit jako jinde ve světě, také by si ho vážili víc a hlavně by z nudy netrajdali k lékaři (nemocnice) jako pro rohlíky do sámošky." Nevim, jestli takovi jedinci existuji, ci zda je to pouze jakysi argument zdravotniku.... Nicmene, pokud se takovi najdou, nejsou to prave ti, kteri se marne snazi nalezt odpovedi na sve nezodpovezene otazky?
   ... to uz vsak omlouvam za ruseni klidu. :)
   Nadherny week-end. Z.

   Vymazat
 2. Při čtení tvého článku jsem si vzpomněla na podobnou věc, kdy slečny chtěly dodržovat jídelníček fitnesek a netušily, proč ho má takhle seskládaný, za jakým účelem. Taky se tímhle tématem zabývám, ale spíše okrajově, protože mě to zajímá, nic takového nestuduji. Podle mě je asi fakt nejdůležitější se stravovat pravidelně a hýbat se.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je přesně ono, každý by chtěl asi něco univerzálního. Bohužel nic takového neexistuje. Je to prostě složitější, než by lidé chtěli.

   Vymazat
 3. Skvelý článok, myslím, že všetko čo mám aj ja na mysli v ňom bolo zhrnuté.
  my blog: THE COLORFUL THOUGHTS

  OdpovědětVymazat

Děkuji za přečtení a Váš komentář!